Otázky a odpovede
Čo je Misia zdravie?
Misia zdravie je nadrezortný program zameraný na riešenie kľúčových problémov v oblasti zdravia obyvateľstva Slovenska, konkrétne na zlepšenie prevencie, diagnostiky a liečby v oblasti onkologických, neurologických a kardiovaskulárnych ochorení pomocou inovácií a nových technológií.
Prečo potrebujeme program Misia Zdravie?
Misia vznikla s cieľom prepojiť výskum, vývoj a inovácie s kľúčovými výzvami slovenského zdravotníctva. Slovensko zaostáva v odvrátiteľných úmrtiach, stredná dĺžka života je o 3,5 roka kratšia než priemer EÚ a zdravotníctvo čelí investičnému dlhu 1 miliardy eur ročne. Na udržanie súčasného štandardu starostlivosti bude v roku 2025 potrebných ďalších 300 miliónov eur. Misia Zdravie sa zameriava na zlepšenie cesty pacienta zavedením inovatívnych riešení do procesov, komunikácie, spolupráce a organizácie zdravotnej starostlivosti. Cieľom je zabezpečiť, aby sa každý občan/pacient dostal k včasnej a kvalitnej starostlivosti bez zbytočného blúdenia systémom.
Čo je cesta pacienta?
Cesta pacienta zahŕňa celý proces, ktorý pacient prechádza od diagnostiky až po liečbu a následnú starostlivosť. Pre Misiu Zdravie je dôležitá, pretože umožňuje zefektívniť liečbu, skrátiť čas medzi prvými príznakmi a liečbou, zabezpečiť rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti kdekoľvek na Slovensku a zlepšiť celkovú kvalitu života pacientov. Optimalizovaním tejto cesty môžeme zlepšiť efektivitu systému, znížiť odvrátiteľné úmrtia a prispieť k systémovým reformám v zdravotníctve.
Aké sú merateľné ukazovatele programu?
Hlavným cieľom je zlepšiť kvalitu života takmer 3 miliónom občanov Slovenska do roku 2030 a to znížením počtu odvrátiteľných úmrtí prostredníctvom lepšej:
- prevencie,
- diagnostiky,
- včasného záchytu,
- liečby a
- manažmentu cesty pacienta.
V rámci Misie zdravie budeme sledovať tieto kľúčové merateľné ukazovatele: a) miera odvrátiteľných úmrtí na Slovensku; b) miera DALY (Stratené roky zdravého života); c) zvýšenie porozumenia diagnóz a zlepšenie diagnostiky.
Ktoré oblasti sú pre program kľúčové?
Misia Zdravie sa zameriava na tri prioritné terapeutické oblasti: onkológia, neurológia, kardiológia a podkategória pediatria. Okrem merateľných ukazovateľov, kľúčové priority zahŕňajú aj zlepšenie porozumenia týchto diagnóz, zvýšenie povedomia medzi obyvateľstvom, podporu vyššej účasti na skríningoch, skrátenie času medzi diagnostikou a liečbou, zlepšenie zberu a zdieľania dát, a optimalizáciu diagnostických procesov.
Aké projekty podporíme?
Projekty, ktoré budú z programu financované by sa mali zameriavať na riešenie konkrétnych problémov v oblasti zdravia, ako je zlepšenie prevencie, diagnostiky, včasného záchytu, liečby a manažmentu cesty pacienta. Musia obsahovať inovatívne prístupy v oblasti procesov, organizácie a technológií, pričom integrujú výskum a vývoj do zlepšovania a zvyšovania kvality zdravotnej starostlivosti. Okrem toho tieto projekty prinášajú potenciál na systémovú zmenu, ktorá ovplyvní každého pacienta a prispeje k zvýšeniu efektivity a rovnosti v zdravotnom systéme.
Aký je plán financovania a harmonogram uvoľňovania prostriedkov?
V období 2025–2030 bude Misia zdravie financovaná prostredníctvom viaczdrojového mechanizmu. V prvej fáze, ktorá bude pilotom, bude uvoľnených 52 miliónov eur z EÚ fondov a štátneho rozpočtu. V druhej fáze (2026–2028) sa predpokladá kombinované financovanie z EÚ fondov, štátneho rozpočtu a ďalších zdrojov. V tretej fáze (od 2028) sa plánuje využitie Fondu Misie zdravie, nového programového obdobia, štátneho rozpočtu a iných dostupných zdrojov. Tento viaczdrojový prístup zabezpečí stabilné a dlhodobé financovanie pre úspešnú realizáciu programu.
Bude rozpočet postačovať na požadované zmeny v zdravotníctve?
Program investuje do pilotných riešení, ktorých implementácia bude limitovaná na určitý región, alebo časť cesty pacienta. Týmto mechanizmom vieme investovať zdroje do inovácií, zanalyzovať ich prínos a funkčnosť pre pacienta a následne ich škálovať a ,zaviesť do celého systému tak, aby každý pacient benefitoval z lepšie nastaveného mechanizmu manažmentu cesty pacienta. Zdroje na zavedenie systémových reforiem budeme hľadať v EU fondov ďalšieho programového obdobia, ale aj zo štátneho rozpočtu v oblasti zdravotnej starostlivosti a výskumu a vývoja.
Aký je časový plán implementácie projektov v rámci Misie Zdravie?
Výskumná a inovačná autorita (VAIA) a Ministerstvo zdravotníctva SR ukončili zber projektových zámerov dňa 30. januára. Projekty zahŕňajú pilotné riešenia v onkológii, neurológii, kardiológii a pediatrii, ktoré sú výsledkom 12 mesačného obdobia odborných diskusií. V nasledujúcich týždňoch začneme s hodnotením projektových zámerov Komisie, ktorá vyhodnotí projekty a zostaví finálny zoznam úspešných projektov, ktoré získajú prvé zdroje.
Kto sa podieľal na príprave programu Misia Zdravie?
Program Misia Zdravie inštitucionálne zastrešuje Výskumná a inovačná autorita (VAIA) v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR a ďalšími rezortmi ako Ministerstvo financií SR a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Projektový tím a odborná komunita zložená zo špičkových odborníkov a zdravotníckeho sektora definoval kľúčové výzvy v oblasti zdravia, najmä pacientov stratených v systéme, prevenciu, včasný záchyt, diagnostiku a liečbu v oblasti onkologických, neurologických a kardiovaskulárnych ochorení.